Hamilelik(Gebelik) Riskleri Üzerine Sık Sorulan Soru ve Cevaplar

Cinsel yaşam ile ilgili sık sorulan soru-cevap’lardan kısa bir derleme sunuyoruz. Özellikle evlilik dışı ve tehlikeli sayılabilecek ilişkilerde bir çok insanın tereddüte düştüğü konuyu az da olsa aydınlatmaya çalışacağız. Bilinçsiz ve kontrolsüz cinsel ilişkilerde ortaya çıkabilecek muhtemel sonuçları değerlendireceğiz.


Tam bir birleşme olmadan (penis vajina içine girmeden yani sürtünme yoluyla ilişki) gebelik oluşabilir mi? (Hamile kalınabilir mi?) Riskleri Nelerdir?

Erkek cinsel organının (penis) vajina içine girmeden dışarıdan sürtünme ile temas olması biçimidir. Tam bir birleşme olmadan ve penisin vagina içine girmeden gerçekleşen ilişki sırasında , dışarıya boşalacak spermin vagina ağzı ile teması sonucu düşük ihtimal bile olsa gebelik (hamilelik) olabilmektedir.

Bu şekilde bir ilişki gebeliğe karşı tam koruma sağlamadığı gibi HIV ve benzeri cinsel ilişki ile geçen hastalıklara karşı da korumamaktadır. Tam bir ilişki ile aynı derecede riskleri taşımaktadır. Bu soru daha çok bekar genç çiftler tarafından sorulmaktadır.

Cinsel birleşme sırasında çok kısa bir süre için vajina içine penisin girmesi ile gebelik oluşur mu?

Vajina ve penisin temasının bulunduğu tüm durumlarda gebe kalma riski vardır. Eğer bu temas sırasında sperm boşalması (ejekulasyon) oluşmuş ise gebelik ihtimali yüksektir. Bu birleşme şekli de cinsel temasla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamamaktadır.

Tam bir birleşme sırasında vajina içine sperm boşalmamış ise de kadının gebe kalma ihtimali var mıdır?

Bir çok erkekte sperm boşalması (ejekulasyon) olmadan önce az miktarda salgı gelebilmektedir. Erkekler genellikle bu salgıyı fark etmezler. Bu salgı sperm içerebilmektedir ve içinde olabilecek az sayıda sperm dahi bir gebelik için yeterli olmaktadır. Bu şekilde gebelik daha çok dışarıya boşalma (geri çekme) yöntemini kullanan çiftlerde olmaktadır. Geri çekme yönteminin de güvenirliliğinin düşük olmasının başlıca sebebi bu sperm boşalması (ejekülasyon) öncesi gelen sıvının sperm ihtiva etmesidir. Hamile kalma riski vardır.

Eğer kadın orgazm olmaz ise gebelik de oluşmaz mı?

Maalesef çok yanlış ve yaygın bir inanış.Orgazm ile gebe kalmanın doğrudan belirleyici bir etkisi yoktur. Orgazm olmamak gebe kalma ihtimalini ne belirgin bir şekilde azaltır ne de belirgin bir şekilde arttırır. Gebe kalmak için bazen birkaç adet sperm dahi yeterli olmaktadır. Önemli olan yumurtlamanın olması ve spermin bunu dölleme yeteneğinde olmasıdır. Adette ilişki veya adetli iken ilişki olduğunda gebelik olma olasılığı hemen hemen yoktur. Fakat hijyen açısından adette ilişki veya adetli iken ilişki tavsiye edilmemktedir.

Dışarıdan temasta sperm iç çamaşırı geçip gebelik oluşturabilir mi ?

Dışarıdan temasta tam birleşme olmadan ve sperm boşalmasının (ejekulasyon, zevk suyu) kadın iç çamaşırı üzerine olduğunda çiftler bazen endişeye kapılık oluşabilecek bir gebelik için endişe duyarlar. Eğer iç çamaşırı tamamen sperm ile bulaşmış ve ıslanmış ise ,bu ıslaklık vagina girişi ile temas halinde ise düşük bir ihtimal olsa da gebelik ihtimali mevcuttur. Dışarı boşalma ile dışarıdan ilişki bir istenmeyen gebelik riski oluşturmaktadır.

Su içinde olan cinsel birleşmede gebelik ihtimali azalır mı ?

Cinsel ilişki banyo,küvet , havuz veya deniz gibi suyun içinde olduğunda da sperm doğrudan vagina içine boşaldığı için gebe kalmak mümkündür. Sperm doğrudan vagina ve rahim ağzı ile temasta olduğundan spermlerin döllenme yeteneği devam etmektedir.

Girilen suyun içinde daha önceden kalan sperm var ise gebe kalmak mümkün müdür ?

Toplumumuzda “Hamamdan Gebe Kalmak”’ diye bir yıllardır kulaktan kulağa söylenen bir inanış ,efsane vardır. “Banyo , havuz veya içine girilen su daha önce sperm ile bulaşmış ise gebe kalabilirmiyim ?” diye kadınlarda yanlış inanış ve tereddütler bulunmaktadır. Spermin suyun içinden vaginaya girip yumurtayı dölleme yeteneğinde olması mümkün değildir. Sperm boşalması (ejekulasyon) temiz ve ılık suyun içinde olmuş ise sperm en çok 2-3 dakika yaşayabilmektedir. Eğer sperm sıcak,içinde kimyasal maddeler bulunan (havuz kimyasalları , klor vb.) bir suyun içine boşalmış ise 2-3 saniyede ölmektedir.Bu şekilde gebe kalmak tıp mantığı ve gerçekleri ile mümkün değildir. Hamile kalma riski bu şekilde yoktur.

Anal ilişki (ters ilişki) ile gebe kalmak mümkün mü?

Eğer anal ilişki sırasında sperm boşalması (ejekulasyon , zevk suyu ) perine bölgesi dediğimiz anüs (makat) ve vagina girişinin olduğu bölüme olmaz ise bu şekilde olan birliktelik ile gebe kalmak mümkün değildir. Fakat unutmamak gerekir ki ,anüsün (makat) dış kısmının sperm ile bulaşması , vagina ağzının bu bölgeye yakın olduğundan dolayı gebe kalma riski taşımaktadır.

Daha önce sperm ile bulaşmış eşyalar ile temas olur ise gebelik riski var mıdır?

Daha önceden sperm ile bulaşıp spermin üzerinde kuruduğu eşyalar ile (iç çamaşırı , çarşaf ,klozet kapağı , diğer eşyalar vb.) direkt temas olduğu zaman gebe kalmak mümkün değildir. Spermler dış ortamda en çok 3-5 dakika canlı kalabilmektedirler. Ancak kadın rahmi gibi uygun ortam ,nem ve sıcaklıkta 3-6 gün yaşamaları mümkün olabilmektedir.

Meni nedir? Meni rengi ile gebe kalma arasında ilişki var mıdır? İstemeden meni yutmak gebeliğe veya enfeksiyona sebep verir mi?

Meni spermi taşıyan sıvıya verilen isimdir, sperm halk arasında meni olarak da ismlendirilir. Oral seks sırasında meni yutmak gibi bir durum olduğunda bazı kadınlar gebe kalabileceği endişesi yaşayabilirler bu manasızdır, gebelik oluşması için spermin vajinal yolla yumurtayı döllemesi gerekmektedir ve sperm yutmak tabii ki gebelik yapmaz. Unutmamak gerekir ki oral seks sağlık açısından ve bazı enfeksiyonların bulaşması açıısndan ( özellikel HPV virüsü) son derece risklidir ve oral seks ile HPV bulaştığı takdirde ağız, boğaz ve dil kanseri oluşabilmektedir. Meni rengi normalde sarıdır ve kendine has bir rengi vardır. Meni rengi fizyolojik rengi dışında olduğu zaman bir enfeksiyon akla gelmelidir. Spermiogram sırasında da meni rengi değerlendirlmektedir.

Zevk Suyu Nedir?, “Zevk Suyu” İle Gebelik Olur Mu?

“Zevk Suyu” halk arasında ilişki ile sperm boşalması olmazdan önce penisten gelen şeffaf sıvıya verilen isimdir. aslında “zevk suyu” olarak isimlendirilen bu salgı “prostat salgısı” ndan başka bir şey değildir. Nadiren de olsa sperm içerebildiği için gebeliğe sebep olabilmektedir. Özellikle geri çekme yöntemi ile korunanlarda istenmeyen gebeliklerin oluşumunda “prostat salgısı” veya diğer adı ile “zevk suyu” rol oynar. Hamile kalma riski tabii ki bu durumda vardır

Günümüzde doğum kontrolünde pek çok yöntem kullanılmakta ancak her yıl çeşitli hatalar sonucu, doğum kontrolü başarısız olabilmektedir. Başlıca doğum kontrol yöntemleri ve hamilelik oluşturma riskleri şöyle özetlenebilir:
Geleneksel Yöntemler :

Geri Çekme (Coitus interruptus)
Cinsel ilişkide erkeğin, cinsel organını boşalma sıvısının gelmesinden önce hazneden çıkararak, boşalma sıvısını hazne dışına boşaltmasıdır. Türkiye’de 100 çiftten yaklaşık 26’sı geri çekme yöntemi ile korunmaktadır. Bu yönteme rağmen hamile kalma riski %4-19 arasında değişmektedir.

Takvim Yöntemi
Çiftlerin doğurgan ve doğurgan olmayan günleri hesaplayarak, gebeliğin oluşabileceği günlerde ilişkiden kaçınmaları ve güvenli günlerden yararlanmaları esasına dayanır. Bu yönteme rağmen hamile kalma riski %7-25 arasında değişmektedir.

Modern Yöntemler :

Spiral (Rahim İçi Araç)
Bakırlı ya da hormon içeren, yalnızca uzman sağlık personeli tarafından rahim içine yerleştirilebilen küçük bir araçtır. Daha önce doğum yapmamış kadınlardaki kullanımı sakıncalı olabilmektedir. Bu yönteme rağmen hamile kalma riski %1-5 arasında değişmektedir.

Prezervatif (Kondom-Kaput)
Cinsel ilişkiden önce, erkek cinsel organına takılan, erkek tohum hücreleri bulunan sıvıyı içinde toplayan ve hazneye akmasını engelleyen, genelde kauçuktan yapılmış ince, esnek bir kılıftır. Bu yönteme rağmen hamile kalma riski %3-14 arasında değişmektedir.

Diyafram
Kauçuktan yapılmış, yuvarlak, kapak şeklinde rahim ağzına takılan, esnek bir araçtır. Sperm öldürücüler ile birlikte kullanılır. Bu yönteme rağmen hamile kalma riski %6-20 arasında değişmektedir.

Doğum Kontrol Hapları
Doğal kadınlık hormonlarının yapay formlarının ağızdan vücuda alınması ile, gebeliğin önlenmesi esasına dayanır. Etkinliği için, her gün düzenli alınması gerekmektedir. Bu yönteme rağmen hamile kalma riski %0.1-5 arasında değişmektedir.

Kadında Tüplerin Bağlanması (Tüp Ligasyonu)
Artık hiç çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlarda, tüplerin ameliyatla bağlanarak doğurganlığın kalıcı olarak sonlandırılmasıdır. Bu yönteme rağmen hamile kalma riski % 0.5’tir.

Erkekte meni kanallarının bağlanması (Vazektomi)
Artık hiç çocuk sahibi olmak istemeyen erkeklerde, meni kanallarının cerrahi müdahale ile bağlanması işlemidir. Bu yöntem ile hamile kalma riski % 0.1’dir

Ertesi gün Hapları ise :

Ergenlik çağından itibaren, doğurgan olan her kadın tarafından kullanılabilen bir üründür.

Ertesi sabah hapı, aşağıdaki durumlarda kullanılabilir:

* Korunmasız cinsel ilişki
* Kondom yırtılması, kullanımının unutulması veya yerinden çıkması
* Oral kontraseptif alımının unutulması
* Spiralin çıkarılması
* Diyaframın, servikal başlığın yerinden çıkması
* Geri çekme (Coitus interruptus) yönteminin hatalı uygulanması
* Isı ölçüm yöntemiyle yapılan korunmalarda, fertil döneme rastlayan cinsel ilişki
* Tecavüz

Ertesi sabah hapı, etkisini başlıca yumurtlamayı geçici olarak engelleyerek gösterir.
Östrojen hormonu içermeyen ertesi sabah hapı, östrojen içeren ertesi sabah haplarına kıyasla daha etkin olduğu bildirilmiş olup, etkinlik ilişki sonrası kaç saat içinde ürünün kullanıldığına bağlı olarak değişmektedir.
Korunmasız cinsel ilişki sonrası östrojen içermeyen ertesi sabah hapının İlk 24 saat içinde kullanıldığında %95, ikinci gün kullanıldığında %85, üçüncü gün kullanıldığında %58 koruyucu etkinlik sağladığı bildirilmiştir.

REKLAM ALANI

  • reklam.jpg

Bizi Takip Edin