İnternet Bağlantısı Ortak Kullanılır mı? ADSL Bağlantısı Nasıl Ortak Kullanılır.ADSL Bağlantımı Başka Bir Daire ile Paylaşabilir miyim?

Başka bir daire ile ADSL bağlantısının paylaşımı yasal değildir. Fakat yüksek faturalar nedeniyle komşular arasında internet ortak olarak kullanılabilmekte ve fatura kendi aralarında paylaşılabilmektedir.

İnternet bağlantısını paylaşabilmek için iki farklı yöntem vardır. Bunlar wireless ( kablosuz ) ve kablolu olarak paylaşabilmek mümkündür.

www.kamualani.com olarak sizlere bu yöntemleri ve internet bağlantısını nasıl ortak kullanabileceğinizi anlatacağız.

ilk olarak kablosuz bağlantı paylaşımını ve ortak kullanımı anlatalım.

Wireless ( kablosuz ) bağlantı. ilk olarak internet bağlantısının olduğu dairete bir adet wi-fi özelliği olan bir ADSL modem alınır ve bağlantı kurulur. Daha sonra modem ayarlarından wireless özelliği aktif edilerek internet bağlantısını kablosuz olarak paylaşıma açmış olursunuz. Wireless özelliğini aktif ettikten sonra isterseniz kablosuz bağlantızı şifreleyerek, şifreyi bilmeyen kişilerin internetinizi sizden habersiz olarak kullanmalasını engellemiş olursunuz. İnternet bağlantınızı wireless üzerinden paylaşıma açtıktan sonra ortak kullanım yapılacak olan daire de notebook veya masa üstü bilgisayarlar ile wireless adaptörleri sayesinde yakın çevresinde bulunan wireless bağlantılarını bulur. Sizin paylaşıma açmış olduğunuz bağlantızı bularak, eğer şifreleme yaptıysanız bağlanmak istenildiğinde şifrenin girilmesi gerekmektedir. Wireless üzerinden bağlanacak olan kullanıcılar bağlantıyı oluşturduktan sonra internete girebilmeye başlayacaktır. Sizler de fatura yükünden ortak kullanım yaptığınız kişiler sayesinde cüzzi bir miktara kadar düşüröüş olacaksınız bu masrafı.

Şimdi de kablolu bağlantı paylaşımını anlatalım.

Kablolu internetk ortak kullanımı yapabilmek için interneti ortak kullanacak daireler birbirlerine yakın çevrede olmalılar ki çok uzun kabloya ihtiyaç duymadan paylaşım yapılabilsin. Bu yöntem için gerekli olan bir adet router özelliği olan ADSL modem veya switch gerekmektedir. internetin bağlı olduğu router modem üzerinden bir CAT5 kablo yardımıyla komşunuzun evine interneti taşıyabilir ve ortak kullanabilirsiniz. Eğer modeminiz de router özelliği yok ise modem üzerinden CAT5 kablo ile switche interneti aktarabilir ve switch üzerinden de yine CAT5 kablo yardımıyla komşularınıza interneti paylaşabilirsiniz.

ADSL bağlantısını ortak kullanırsam bağlantı hızım düşer mi?

Bağlantı hızınız interneti paylaştığınız kullanıcılar da aynı ağ üzerinden internete gireceklerinden dolayı yavaşlama olacaktır. Fakat günümüzde 8Mbps – 16Mbps gibi yüksek hızlı bağlantılar olması nedeniyle eskiye nazaran bağlantı hızındaki yavaşlamalar çok fazla sizleri etkilemeyecektir. Ancak ortak kullanım içindeki bir kullanıcı internetten download yapacağı zaman diğer ortak kullanan kişilerin internete girmesini zorlaştıracaktır. Çünkü download yapan kişi bağlantı hızını yüksek oranlarda kullanacağı için diğer ortak kullanan kişiler belki de bir sayfanın açılması için dakikalarca beklemek zorunda kalacaklardır.interneti nasil kablosuz ortak kullaniriz

REKLAM ALANI

  • reklam.jpg

Bizi Takip Edin