Maliye: İnternetten (Online) Gelir Vergisi Hesaplama Nasıl Yapılır? Gelir idaresi Online İşlemler (E-Devlet)

E-Devlet Projesi Kapsamında Geliştirilen T.C. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi (Online Vergi İdaresi) ile Birçok işlemi internet üzerinden Online olarak yapabilirsiniz. Maliye Bakanlığı Gelir idaresi ile ilgili bir çok bilgiye artık internet üzerinden ulaşabilirsiniz.
İnternet Vergi Dairesi Yoluyla Online Olarak Gelir vergisi hesaplama Nedir? Gelir vergisi Nasıl Sorgulanır? Gelir vergisi hesaplama sonuçları Nasıl Öğrenilir? Sorularını cevaplamaya çalışacağım.

 

Online (internetten) Gelir vergisi hesaplama ve öğrenme işlemlerinin Online olarak nasıl yapıldığını Adım Adım ve Resimli Olarak Aşağıda Sunuyorum. Konuyu Takip Eden Sayfanın sonundaki verilecek linke tıkladığınızda Gelir vergisi hesaplama ve öğrenme İşleminin yapılacağı (Adrese) sayfaya yönlendirileceksiniz.

 

T.C Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı Sayfasına giriş yaptığınızda Aşağıdaki Ekran ile karşılaşacaksınız.

Sayfaya girdiğinizde soldaki Menüde bulunan “HESAPLAMALAR” seçeneği üzerine gelindiğinde “Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama” dışındaki tüm hesaplamaların bulunduğu bir alt menü açılmaktadır. Gelir vergisi hesaplama Linkine tıkladığınızda ise Karşınıza gelecek olan sayfadan Gelir vergisi hesaplama uygulamasına ulaşabilirsiniz.
İnternet Vergi Dairesi Sayfasında Yukarıda görünen sayfadan Gelir vergisi hesaplama Linkine Tıkladığınızda Gelir vergisi hesaplama uygulama ekranı karşınıza gelecektir. Gelir vergisi hesaplama için bu sayfa kullanılır. Burada da yine beş adet hesaplama alanı konularak kullanıcıların tekrar hesaplama sayfasına dönmelerinin önüne geçilmeye çalışılmıştır.
Ücretli veya Ücret Dışı seçtikten sonra Vergi Dönemi’ni seçin. Ardından matrah bilgisini girin. Ardından Enter’a basarak veya “HESAPLA” düğmesine tıklayarak hesaplama yapabilirsiniz.

Aşağıdaki resimde Örnek Gelir vergisi hesaplama Uygulama Sayfası Görülmektedir.

Maliye Bakanlığı İnternet Vergi Dairesi Online Gelir vergisi hesaplama sonucu aşağıdaki gibi görünecektir.

Yukarıda görünen hesaplama sonuç sayfasının sağ üst kısmında bulunan ok resmi bir önceki hesaplama sayfasına dönmenizi sağlar. Böylece daha önce girdiğiniz değerleri yeniden görebilir ve gerekiyorsa değiştirebilirsiniz. Geri döndükten sonra eski değerleri tamamen temizleyip yeni bir hesaplama yapmak isterseniz hesaplama giriş sayfasının altında bulunan “TEMİZLE” düğmesine tıklayın.

T.C Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi (Online İşlemler) sayfasında Gelir vergisi hesaplama yapmak için Yapmanız gereken sadece size vereceğimiz linke tıklamanız ve yukarıdaki anlatılan işlemleri gerçekleştirmenizdir.
T.C Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi (Online İşlemler) sayfasında Gelir vergisi hesaplama İçin Tıklayın..

 

REKLAM ALANI

  • reklam.jpg

Bizi Takip Edin